Ana Sayfa / Home Page

  

 

 

 

    

   

"Korkarım bazen yalnız oyunlar da oynayacaksın. Kendine karşı oynadığın için kazanamayacağın oyunlar."

 

"I'm afraid that sometimes you'll play lonely games too. Games you can't win 'cause you'll play against you." 

    

~ Dr. Seuss ~

      

      

     

Hayat Oyunu

 

Peki, Ethan. 

Bir keresinde bana bir soru sormuştun: "Gecenin bir yarısında terler içerisinde uyandığında seni böylesine endişelendiren şey nedir?"

Hâlâ bilmek istiyor musun? O gün bugündür üzerinde düşünüp durdum. Çok düşündüm. Mesele iş değil. İşi seviyorum. İşi hep sevdim. Mesele oyun. Oyun, Ethan. Ve bu konuda çok iyiydim. Tüm isabetli insanların beni sevmesini sağladım.

Geceleri, kafamda liste yaparım. Ben Hillard'la iyi miyim? Dr. Josephson'la iyi miyim? Bana faydası dokunacak tüm insanlarla iyi miyim? Bana zarar verebilecek tüm insanlarla iyi miyim? Kimse benim zayıf ya da beceriksiz olduğumu düşünmedi. İncittiğim kimse olmadı, sevdiğim kimse de olmadı.

O oyun, Ethan. Ama tahmin et bakalım. Sen bana oyunun dışında nasıl yaşanacağını öğrettin. Sen bana nasıl yaşanacağını öğrettin. Ve beni en çok ne korkutuyor biliyor musun? Oyuna geri dönecek olmam.

"Affet beni Ben. Beni oyuna geri al. Gene benden hoşlanmanı sağlayacağım. İşi yapacağım. Her işi yapacağım, yeter ki beni oyuna geri al!"

Ve bilmek ister misin -- bunun arkasındaki psikolojiyi bilmek ister misin? Şimdi, iyi dinle, çünkü ben bunda iyiyim. 

Sana hoşçakal dememeye çalışıyorum. 

Seni özleyeceğim dememeye çalışıyorum.

Seni unutmaya çalışıyorum. 

  

"İçgüdü" isimli fimden alıntı - Dr. Theo Caulder'dan Ethan Powell'a

Çev. Güneş İlhan, 07.05.2015, İstanbul

 

 

   

Game of Life

 

Okay, Ethan. 

You asked me a question once: "What has you all tied up in knots when you wake up sweating in the middle of the night?" 

You still want to know? I've been thinking about it. I've been thinking about it a lot. It's not the work. I love the work. I've always loved the work. It's the game. The game, Ethan. And I was so good at it. I made sure all the right people liked me.

At night, I'd do the checklist in my mind. Am I cool with Ben Hillard? Am I cool with Dr. Josephson? Am I cool with all the people who can help me? Am I cool with all the people who can hurt me? Nobody thought I was weak or a loser. There was nobody I was offending, nobody I loved.

That game, Ethan. But guess what? You taught me how to live outside of the game. You taught me how to live. And you know what scares me even more? That I am going back in. 

"Forgive me, Ben. Put me back in the game. I'll make you like me again! I'll do the work. I'll do all the work, just put me back in the game!"

And do you want to know -- you want to know the psychology behind this? Now, pay attention, because I'm good at this. 

I'm trying not to say goodbye to you. 

I'm trying not to say I'll miss you.

I'm trying to forget you. 

  

From Dr. Theo Caulder to Ethan Powell 

Movie “Instinct” – Anthony Hopkins, Cuba Gooding Jr.

  

     

     

sembolizm@gmail.com

   

©2015-2016, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.